Dlaczego w podłodze powstają szpary?

Dlaczego w podłodze powstają szpary?

Naturalne usłojenie drewna i jego struktura nadają drewnianej podłodze szczególnych walorów. Aby te walory zachować podłogi drewniane lakierujemy chroniąc je przed kurzem i zabrudzeniami.

Polakierowana podłoga w trakcie całego czasu użytkowania powinna być czyszczona i konserwowana.

Drewno to materiał higroskopijny czyli taki, który reaguje na zmiany wilgotności powietrza.

Podłogi drewniane w momencie montażu powinny mieć wilgotność w przedziale 9%+-2%, deski warstwowe mogą mieć nieco niższą wilgotność.

Pamiętajmy, że zimą kiedy wilgotność w powietrzu spada drewno zareaguje zmniejszeniem wymiarów, mogą pojawić się szczeliny między deskami i nie jest to wina montażu czy materiału a tylko efekt higroskopijności drewna.

Aby uniknąć niepożądanego efektu zsychania podłogi musimy zadbać o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu, możemy zastosować nawilżacze powietrza, pojemniki z wodą zainstalowane na kaloryferach, pamiętajmy o wietrzeniu mieszkania.

W celu zachowania naturalnych cech parkietu zaleca się utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury 18-25C i względnej wilgotności powietrza 45-60%.

Temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach zmierzyć można za pomocą prostych urządzeń mierniczych (termometr,higrometr).

Niska wilgotność to nie tylko problemy z podłogą ale także problemy zdrowotne mieszkańców.

Zbyt duża wilgotność w powietrzu , zalanie podłogi lub mycie nadmierną ilością wody spowoduje odwrotny efekt-podłoga zwiększy wymiary , nastąpi podniesienie krawędzi, możliwe jest wybrzuszenie podłogi.