Warto wiedzieć

Podłogi drewniane to nie tylko gwarancja naturalnego i stylowego wyglądu mieszkania – jeśli wybierzesz odpowiedni gatunek drewna lub ułożysz podłogę w określony sposób, to efekty mogą cię zaskoczyć.

Ciekawostka nr 1

Podłogi drewniane zwiększają wartość mieszkania

Zakup mieszkania wiąże się z poważnymi kosztami, dlatego jeśli planujesz w najbliższym czasie sprzedaż swojej starej nieruchomości, aby zyskać pieniądze na kupno nowej, to pomyśl o… położeniu wysokiej jakości drewnianej podłogi.

Według ekspertów drewno  w mieszkaniu zwiększa jego wartość na rynku nieruchomości nawet o 5 procent.

Ciekawostka 2

Podłogi drewniane są przyjazne alergikom

Deski podłogowe to nie tylko sposób na eleganckie mieszkanie w stylu glamour, lecz także funkcjonalne rozwiązanie dla alergików – to im szczególnie doskwierają roztocza, niemal stale obecne w naszym otoczeniu. Dlaczego? W salonie, w którym położona jest np. podłoga drewniana Bambus naturalny, nie zbiera się bowiem kurz. Naturalny materiał nie elektryzuje się, a zatem nie przyciąga do siebie unoszących się w powietrzu drobinek.

* Decydując się na wybór podłogi drewnianej dla alergików, należy jednak uważać na drewna egzotyczne – niektóre gatunki wydzielają olejki eteryczne, mogące wywoływać niepożądane reakcje u osób podatnych na alergeny.

Ciekawostka 3

Podłóg drewnianych można użyć do tricków optycznych

Wysokiej jakości drewno może się przydać, gdy np. salon w Twoim domu nie jest przestronny. Otóż jeśli zdecydujesz się na podłogę:

  • z długich desek podłogowych o delikatnym usłojeniu;
  • z jednolitych kolorystycznie paneli;
  • z jasnego drewna pokrytego lśniącym lakierem;

wówczas możesz powiększyć optycznie przestrzeń w salonie. Przy układaniu takiej podłogi należy pamiętać o tym, że jeśli chcesz wydłużyć salon, to drewniane deski lub panele układaj w kierunku od drzwi do przeciwległej ściany. Natomiast przy rozszerzaniu pomieszczenia należy ułożyć podłogę w poprzek.

Ciekawostka 4

Podłogi drewniane tworzą mikroklimat w pomieszczeniu

Na końcu warto wspomnieć o ciekawostce, która często umyka zarówno właścicielom podłóg drewnianych, jak i osobom myślącym nad ich zakupem. Mianowicie deski podłogowe mają wpływ na:

  • powietrze w mieszkaniu – jonizują je, dzięki czemu staje się ono zdrowsze dla człowieka;
  • wilgoć w mieszkaniu – drewno „oddycha”, a zatem wchłania część wilgoci, która może stanowić problem, jeśli salon jest źle ogrzewany. Z kolei gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho, drewno oddaje wilgoć.

Jak widać, podłogi drewniane mogą zaskakiwać różnorodnością swoich zastosowań. Naturalny materiał to efektowne i przydatne rozwiązanie wielu problemów – a dzięki temu tekstowi trochę łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o zakupie drewnianej podłogi.